مزایا و معایب بافت فارسی فرش - قالیشویی چلسی

مزایا و معایب بافت فارسی فرش


مزایا و معایب بافت فارسی فرش

همان طور که می دانید تولید و بافت فرش دستبافت در منطقه های مختلف ایران و با روش و تکنیک های بافت مختلفی انجام می شود و می توان گفت این مسئله باعث بالا رفتن تنوع در گره گذاری فرش ها شده است به طوری که در هر منطقه ای بسته به روش مورد نظرشان از گره های مخصوصی برای بافت فرش استفاده می کنند. رایج ترین نوع بافت فرش بافت ترکی و فارسی است که در بافت فارسی خامه فرش را به دور یک تار گره می زنند و از پشت تار بعدی بیرون می آورند. در ادامه شما را با مزایا و معایب بافت فارسی فرش آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

مزایای بافت فارسی فرش

در روش بافت فارسی فرش کار گره زدن به دلیل عدم استفاده از قلاب ممکن است مشکل تر باشد اما پود زدن با این روش بسیار راحت تر است.به دلیل پود زدن سریع در بافت فارسی، سرعت بافت فرش بالا رفته و فرش سریع تر به مرحله پایانی بافت می رسد.پرز مورد استفاده در فرش هایی که با بافت فارسی بافته می شوند دارای ضخامت بیش تری هستند.

قالیشویی چلسی متخصص شستشوی انواع فرش

کارخانه قالیشویی چلسی کرج عضو رسمی اتحادیه قالیشویان و فرش فروشان کرج، دارای کارخانه ای مجهز با ماشین آلات تمام اتوماتیک آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات شستشوی فرش در سراسر کرج.

در بافت فارسی و دیگر بافت ها مثل بافت ترکی از نخ هایی مثل کرک، پشم و ابریشم استفاده می کنند اما میزان مصرف نخ در بافت فارسی کم تر از بافت ترکی است، به همین دلیل باعث صرفه جویی در مصرف نخ و پایین آمدن قیمت مواد اولیه می شود.به دلیل این که در بافت فارسی از کوج استفاده می کنند فرش دچار مشکلاتی مثل سرکجی نمی شود. و همین طور استفاده از کوج باعث می شود تا تراکم چله ها به خوبی حفظ شده و دچار کشش، لغزش یا بالا رفتن طول چله نشود. گرداندن فرش در بافت فارسی نیز راحت تر بوده و باعث تعادل چله ها می شود.

معایب بافت فارسی فرش

بافت فارسی فرش نیز مثل هر روش دیگری دارای مزایا و معایب خاص خود است که در این بخش در نظر داریم شما را با معایب این روش آشنا کنیم. در وهله اول به دلیل این که برعکس گره های ترکی گره های فارسی از نوع بسته نیستند و همین مسئله باعث می شود که استحکام و دوام فرش پایین بیاید و همچنین بافت فرش های ظریف در این مدل از بافت توصیه نمی شود چرا که اگر می خواهید فرش های ظریف را ببافید حتما باید از بافت ترکی که مخصوص این کار است استفاده کنید.

مزایا و معایب بافت فارسی فرش - قالیشویی چلسی

بافت فارسی معایب بیش تری در مقایسه با بافت ترکی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به آسیب دیدن زیاد دست های بافنده و مشکلاتی که به خاطر کوبیدن شانه سنگین بر روی فرش ایجاد می شود اشاره کرد. اگر فرش های ظریف را با بافت فارسی ببافید باعث شل شدن چله ها و عدم تراکم مناسب چله ها می شوید.همچنین مقاومت و دوام ریشه فرش هایی که با بافت فارسی بافته می شوند بسیار کم تر از فرش هایی هستند که با بافت ترکی بافته می شوند.

سخن پایانی

در حالت معمول فرش هایی که با بافت ترکی بافته می شوند به نسبت فرش هایی که با بافت فارسی بافته می شوند ظریف تر و با کیفیت تر هستند و معمولا می توان رنگ های متنوع تری را با خطوط نازک در آن ها پیدا کرد. اما اگر بخواهیم به صورت کلی به این مسئله نگاه کنیم هردوی این روش ها در مقایسه با گره های دیگر مثل گره تقلبی از دوام و استحکام بالاتری برخوردار هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *